Including all results as submitted up to 15:00 15th March 2010
Division 1 - "A" team of schools with 16 or more 6th Class girl players
School | Pld | Won | ScDw | NSDw | Loss | For | Agst | Pts |
Aravon | 5 | 5 | 0 | 0 | 0 | 25 | 6 | 15 |
Taney A | 5 | 3 | 1 | 0 | 1 | 14 | 14 | 11 |
St Gerards | 5 | 3 | 0 | 0 | 2 | 12 | 11 | 9 |
Rathdown | 5 | 2 | 0 | 0 | 3 | 11 | 11 | 6 |
St Andrews | 5 | 1 | 1 | 0 | 3 | 6 | 16 | 5 |
Alexandra | 5 | 0 | 0 | 0 | 5 | 5 | 15 | 0 |
Congratulations to Aravon this years Division 1 winners and Runners-up Taney
Presentation of trophy and medals at Finals day following Plate match between Aravon and Taney in UCD at 12pm Monday 15th March 2010
Division 2 - For schools with 15 or less 6th Class girl players
Section A
School | Pld | Won | ScDw | NSDw | Loss | For | Agst | Pts |
St Killians | 5 | 5 | 0 | 0 | 0 | 18 | 0 | 15 |
Our Ladys Grove | 5 | 3 | 0 | 1 | 1 | 10 | 5 | 10 |
Loreto Dalkey | 5 | 2 | 1 | 1 | 1 | 10 | 6 | 9 |
Glenageary K NS | 5 | 2 | 1 | 0 | 2 | 10 | 11 | 8 |
St Gerards | 5 | 1 | 0 | 0 | 4 | 4 | 17 | 3 |
Rathdown JS | 5 | 0 | 0 | 0 | 5 | 3 | 16 | 0 |
Section B
School | Pld | Won | ScDw | NSDw | Loss | For | Agst | Pts |
Hollypark | 5 | 5 | 0 | 0 | 0 | 21 | 4 | 15 |
Whitechurch | 4 | 3 | 0 | 0 | 1 | 13 | 5 | 9 |
Sandford NS | 5 | 3 | 0 | 0 | 2 | 14 | 13 | 9 |
John Scottus | 5 | 1 | 0 | 0 | 4 | 7 | 15 | 3 |
Dundalk | 4 | 1 | 0 | 0 | 3 | 4 | 12 | 3 |
Rathgar JS | 3 | 0 | 0 | 0 | 3 | 6 | 16 | 0 |
Semi Finals
Semi-final 1 - St Killians 3 V Whitechurch NS 1
Semi-final 2 - Hollypark 4 V Our Ladys Grove 0
Final
UCD 1pm Monday 15th March 2010
St Killians 3 v Hollypark 1
Congratulations to St Killians this years Division 2 winners and Runners-up Hollypark
Division 3 - "B" team of schools with 16 or more 6th Class girl players
School | Pld | Won | ScDw | NSDw | Loss | For | Agst | Pts |
Aravon | 5 | 5 | 0 | 0 | 0 | 16 | 2 | 15 |
Rathdown | 5 | 3 | 1 | 0 | 1 | 14 | 4 | 11 |
St Gerards | 5 | 3 | 1 | 0 | 1 | 13 | 6 | 11 |
Taney B | 5 | 1 | 1 | 0 | 3 | 9 | 16 | 5 |
St Andrews | 5 | 1 | 1 | 0 | 3 | 4 | 9 | 5 |
Alexandra | 5 | 0 | 0 | 0 | 5 | 1 | 20 | 0 |
Congratulations to Aravon this years Division 3 winners and Runners-up Rathdown
Presentation of trophy and medals at Finals day following Plate match between Aravon and Rathdown in UCD at 12pm Monday 15th March 2010
Division 4 - For new Teams or schools
Section A
School | Pld | Won | ScDw | NSDw | Loss | For | Agst | Pts |
Saint Fintans Sutton | 5 | 5 | 0 | 0 | 0 | 16 | 3 | 15 |
Castlepark 1 | 5 | 3 | 1 | 0 | 1 | 15 | 8 | 11 |
Dalkey School Project | 5 | 3 | 1 | 0 | 1 | 13 | 6 | 11 |
Our Ladys Grove 1 | 5 | 2 | 0 | 0 | 3 | 6 | 13 | 6 |
Guardian Angels | 5 | 0 | 0 | 1 | 4 | 4 | 14 | 1 |
Loreto Dalkey | 5 | 0 | 0 | 1 | 4 | 1 | 11 | 1 |
Section B
School | Pld | Won | ScDw | NSDw | Loss | For | Agst | Pts |
Teresians | 5 | 5 | 0 | 0 | 0 | 13 | 1 | 15 |
Delgany | 5 | 4 | 0 | 0 | 1 | 21 | 8 | 12 |
Castlepark 2 | 5 | 3 | 0 | 0 | 2 | 14 | 12 | 9 |
OLG 2 Dolphins | 5 | 2 | 0 | 0 | 3 | 9 | 10 | 6 |
Taney C | 5 | 1 | 0 | 0 | 4 | 4 | 18 | 3 |
Our Ladys Wayside | 5 | 0 | 0 | 0 | 5 | 4 | 18 | 0 |
Section C
School | Pld | Won | ScDw | NSDw | Loss | For | Agst | Pts |
Schoil Mhuire | 5 | 5 | 0 | 0 | 0 | 17 | 2 | 15 |
Kill o' The Grange | 5 | 4 | 0 | 0 | 1 | 19 | 6 | 12 |
St Killians | 4 | 2 | 0 | 0 | 2 | 8 | 7 | 6 |
St Patricks Greystones | 4 | 0 | 1 | 0 | 3 | 2 | 13 | 2 |
Rathmichael | 4 | 0 | 1 | 0 | 3 | 2 | 14 | 2 |
Wesley | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 8 | 0 |
Quarter Finals
Quarter final - Delgany 1 v Kill o' the Grange 2
Semi Finals
Semi-final 1 - St Fintans Sutton 1 V Teresians 2
Semi-final 2 - Schoil Mhuire 3 V Kill o' the Grange 3 AET Replay Schoil Mhuire 1 V Kill o' the Grange 3 AET
Final
UCD 1pm Monday 15th March 2010
Teresians 2 v Kill o' the Grange 3
Congratulations to Kill o' the Grange this years Division 4 winners and Runners-up Teresians